Afganistan’da Şiddetli İki Deprem: Bu Kez Sabaha Karşı Sallandı

Afganistan’ın Herat vilayetinde 7 Ekim’de yaşanan ve 2 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği depremin ardından sabaha karşı aynı bölgede art arda şiddetli depremler meydana geldi.

Afganistan’ın batısında yerel saatle 05.11’de 6.3 büyüklüğünde deprem oldu.

Merkez üssü İran sınırına yakın Herat şehrine 31 km olarak belirlenen depremin derinliği 10.2 km olarak ölçüldü. Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi verilerine göre yerel saatle 05.22’de 5,0 büyüklüğünde artçı sarsıntı yaşandı.

Türkmenistan ve İran’dan da hissedilen 6.3 büyüklüğündeki depremden 11 dakika sonra yine aynı bölgede 5 büyüklüğünde ikinci bir sarsıntı yaşandı. Depremlerin ardından Heratlılar panik halinde sokaklara akın ederken şehirde kısa süreli elektrik kesintisi yaşandı.

ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezine (USGS) göre, 7 Ekim’de Afganistan’ın batısında, İran sınırında bulunan Herat vilayetinde yerel saatle 11.00’de art arda şiddetli depremler yaşanmıştı. 7 Ekim’de son 20 yılın en büyük depremini yaşayan Afganistan’da Doğal Afetle Mücadele Bakanlığı, “Ölü sayısını 2053 ve yaralı sayısı da 9240’tır. 1329 ev yıkıldı” açıklamasını yapmıştı.

Taliban geçici hükümeti depremde şu ana kadar yaklaşık 2 bin 500 kişinin yaşamını yitirdiğini, binlercesinin yaralandığını açıklamıştı.Söz konusu depremlerin ardından bölgede halen artçı depremler yaşanıyor. Bölge halkı artçı sarsıntılar nedeniyle evlerine giremiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x