Altın fiyatları son bir ayın dip seviyesinde!

Serbest piyasada 27,4670 liradan alınan dolar 27,4690 liradan satılıyor. 29,0520 liradan alınan avronun satış fiyatı ise 29,0540 lira olarak belirlendi.

Dün doların satış fiyatı 27,4260 lira, avronun satış fiyatı ise 28,9470 lira olmuştu.

ALTIN FİYATLARI SON BİR AYIN DİP SEVİYESİNDE

Altın fiyatları, ABD’de faizlerin daha uzun süre yüksek kalacağı beklentileriyle altı ayın dip seviyesine yakın yatay seyretti.

Altın fiyatları, şubattan bu yana en büyük aylık düşüşü kaydetmeye hazırlanıyor.

Altının spot piyasadaki ons fiyatı 1867 dolar seviyesinde hareket ediyor.

Altının gram fiyatı 1649, çeyrek altın 2 bin 698 liradan satılıyor. 

Analistler, hafta başından bu yana Fed yetkililerinden gelen “şahin” söylemlerin, dün ABD’de açıklanan verilerin ardından güvercinleştiğini belirterek, bu durumun pay piyasalarında risk iştahını desteklediğini ifade etti.

Chicago Fed Başkanı Austan Goolsbee, bazı analizlerin daha fazla politika sıkılaştırması olmadan ve büyümede sadece ılımlı bir yavaşlamayla enflasyonun yakında hedefe ulaşacağını gösterdiğini belirtti.

Söz konusu yönlendirme, ABD ekonomisinin 2. çeyrekte yüzde 2,1 ile beklentiler paralelinde büyüdüğünün açıklanmasının ardından gelirken, ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı da 204 bine çıkmasına karşın piyasa beklentilerinin altında gerçekleşti.

Analistler, işsizlik maaşı başvurularına ilişkin verilerin, iş gücü piyasasının Fed’in sıkılaştırıcı para politikasına karşı güçlü kalmayı sürdürdüğüne işaret ettiğini bildirdi.

Öte yandan, ABD’de 30 Eylül’de sona erecek 2023 mali yılının bitimine çok az süre kalırken, federal hükümete finansman sağlayacak yeni bütçeye ilişkin Kongredeki müzakereler de piyasaların odağındaki yerini koruyor.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy, Senato tarafından sunulan bütçe tasarısını eleştirirken, Kongrenin bu hafta sonu kapanmayı önleyeceğinden emin olduğunu ifade etti.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x