“Hitler” bilim dünyasını birbirine kattı

Neonazilerin yasadışı şekilde topladığı Anophthalmus hitleri böceğinin soyu tükenme tehlikesine girince, bazı bilim insanları böceğin adının değiştirilmesini talep etti.

Kanada’daki Winnipeg Üniversitesi’nden antropolog Mirjana Roksandic, “Bu masum bir böcek. Neden adını değiştirip bu böceğin yasadışı şekilde alınıp satılmasına bir son vermiyoruz?” dedi.

Anophthalmus hitleri, Avusturyalı mühendis ve amatör böcekbilimci Oskar Scheibel tarafından Slovenya’da 1933’te bulunmuştu. Böcekle ilgili tartışma, bilim literatüründe benzer diğer vakaları da yeniden gündeme getirdi.

İtalya’da Ulusal Faşist Parti’nin lideri Benito Mussolini’nin adı, Libya’da bulunan Hypopta mussolinii kelebeğine; Britanyalı köleci ve plantasyon sahibi George Hibbert’in adı da Hibbertia bitkisine verilmişti.

Öte yandan tüm hayvan türlerinin adına onay veren ve kaydını tutan Uluslararası Zooloji İsimlendirme Komisyonu (ICZN), ad değiştirme taleplerine sıcak bakmıyor.

Komisyonun ocakta yayımladığı makalede, araştırmacılar arasında kafa karışıklığı yaratabileceği ve literatürdeki istikrarı bozacağı nedeniyle bu isimlerin değiştirilmesinin uygun olmadığı ileri sürülmüştü.

Ancak hakemli bilimsel dergi Zoological Journal of the Linnean Society’de ağustosta yayımlanan makaledeyse bazı bilim insanları, bunun geçerli bir sebep olmadığını savunmuştu.

Brezilya’daki Rio de Janeiro Federal Üniversitesi’nden böcekbilimci Marcos Raposo, “Sosyal adalet yerine istikrara öncelik verilmesi kabul edilemez” demişti.

IRKÇILARI SİLMEK İSTİYORLAR

Yaşanan isim değişikliği tartışması öte yandan ırkçı liderlerin isimlerini silmek için de isteniyor.

Los Angeles Times’da yayınlanan yazıda bu konuya dikkat çekerek, “Irkçıların ve diğer kötü adamların isimlerinin, bir zamanlar onurlandırıldıkları binalardan, kurumlardan ve kamusal alanlardan silinmesine yönelik harekete artık hepimiz aşinayız. Şimdi konu yeni bir arenaya taşındı: bitki ve hayvan türlerine verilen isimler. Bu bilimsel tanımlamalar, insan türünün en kötü temsilcilerinden bazılarının anılmasıyla kaynıyor” ifadeleri kullanıldı.

Bilim dünyasındaki tartışmayı haber yapan LA Times, Bazı bilim insanları bitki ve hayvanlara gerçek kişilerin isimlerinin verilmesi uygulamasına tamamen son verilmesi gerektiğini savunurken, diğerleri türlerle ilk temasa geçen yerli halkların kullandığı isimlerin geri getirilmesi gerektiğini savunduğunu belirtti.

BAZEN HAKARET AMAÇLI İSİMLER VERİLİYOR

LA Times’da yer alan haberin bir bölümü şu şekilde:

“Araştırmacılar 2017 yılında Kaliforniya’da yeni keşfedilen, soluk sarı baş pulları ve küçük genital organları olan bir güveye Neopalpa doaldtrumpi (Trump güvesi) adını verdi.

Ertesi yıl, bir İngiliz çevre dostu inşaat şirketi, kör, yuva yapan bir amfibinin isim hakları için bir açık artırmada 25.000 dolar ödedi ve ona Dermophis donaldtrumpi bilimsel ismini verdi. Firmanın sahibi bunun, dönemin başkanının küresel ısınma konusunda kafasını kuma gömmesine bir gönderme olduğunu söyledi.

Bazen isim verenlerin motivasyonu açık değildir. Cornell’li bilim insanları tarafından 2005 yılında Başkan George W. Bush, Başkan Yardımcısı Dick Cheney ve Savunma Bakanı Donald Rumsfeld’in adlarının verildiği üç türde de durum böyleydi. Bilim insanları bu isimlendirmelerin saygı ifadesi olduğuna yemin ettiler. Öte yandan, her üçü de sümüksü küf böceği türüdür.

En azından bir isimlendirme, yaratıcısının tahmin edemeyeceği bir etki yarattı. Hitler’in adını taşıyan böcek, Slovenya mağaralarında kurulan tuzaklarla kaçak avlanan günümüz Nazileri arasında öylesine aranan bir ganimet haline geldi ki, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Korunmuş örneklerin tanesi 1.500 dolara kadar el değiştirdi; Bavyera’daki bir doğa tarihi müzesinin Hitler böceği koleksiyonunun neredeyse tamamı çalındı.

Hitler, Mussolini, Trump ve üç hükümet liderinin adları, sömürgeci Cecil Rhodes ve aynı zamanda bilimsel bir amatör ve koleksiyoncu olan İngiliz köle tüccarı ve plantasyon sahibi George Hibbert’in adlarını taşıyan hayvan türleri gibi, canlıların resmi sınıflandırmalarının bir parçası olmaya devam etmektedir.

Bir grup antropolog, paleontolog ve botanikçi geçen ay Zoological Journal of the Linnean Society’de “Zooloji Kanunu’nda… tiranların, diktatörlerin, sömürgecilerin ve köle tüccarlarının isimlerini taşıyan biyolojik türlerin isimlerinin değiştirilmesine izin verecek bir mekanizma olmalıdır” diye yazdı.

Tartışma kısmen, yeni keşfedilen türlerin isimlendirilmesini düzenleyen çok az kural olması nedeniyle ortaya çıkmıştır. Geleneksel olarak ilk kelime canlının cinsini belirtir; ikincisi, genellikle türü belirten Latince bir kelimedir ve eğer bir kişinin adı verilmişse “i” ile bitmelidir.

Ancak tür adı için çok az tutarlı standart vardır. Cıvık küf böceklerini isimlendiren Cornell entomologları diğer yeni türlere eşlerinin, Pocahontas’ın, Darth Vader’ın ve yaratıkların ilk görüldüğü yerlerin isimlerini vermişlerdir. Ancak, tatsız çağrışımlar yapan isimlerin yeniden gözden geçirilmesi için evrensel olarak kabul edilmiş bir sistem mevcut değildir.

Botanikçiler, gözden düşmüş ve itibarını yitirmiş kişilerin isimlerini taşıyan türlerin yeniden adlandırılmasına sıcak bakıyor; önümüzdeki yaz yapılacak bir botanik kongresinde adlandırma kurallarında değişiklik yapılması için oylama yapılması planlanıyor.

BENZER DURUM BOTANİKTE DE VAR

Ayrıca botanikçiler için söz konusu olan, Güney Afrika’da nefret söylemi olarak değerlendirilecek ve “K-kelime” olarak anılacak kadar iğrenç bir ırkçı hakaret haline dönüşen ve “kafir” anlamına gelen Arapça bir terime dayanan bilimsel isimlere sahip çok çeşitli bitkiler de var.

Ancak hayvan türlerinin sınıflandırılmasını denetleyen Uluslararası Zoolojik İsimlendirme Komisyonu bu konuda bir çizgi çekti. Komisyonun 26 üyesi Ocak ayında Zoological Journal’a yazdıkları yazıda, komisyonun “kabul edilmiş bilimsel isimlerin algılanan saldırganlık nedeniyle değiştirilmesi” fikrini reddettiğini belirttiler.

Komisyon üyeleri, tür isimlerini kültürel modaya tabi tutmanın bilimsel isimlendirmedeki istikrarı baltalayacağını belirtti. Üyeler “Eponimlerde [yani kişi adlarını içeren adlarda] onurlandırılan kişilerin ahlaki değerlerini ya da belirli adların potansiyel saldırganlığını veya uygunsuzluğunu değerlendirmek Komisyon’un kapsamı dışındadır” ifadelerini kullandı.

Komisyonun tutumu bilim camiasında büyük bir tepkiye yol açmış ve bu tepki Ağustos ayında üç yanıt yayınlayan Zoological Journal’ın sayfalarında yer almıştır.

Bazı yayın organları ise komisyon üyelerinin “istikrar “a olan bağlılıklarına “Tarihi onarım duygusal ya da hissi bir mesele değildir. Bu, insan toplumunda eşitliği teşvik etmeye yönelik rasyonel ve tarihsel temelli bir girişimdir” şeklinde alaycı dille yaklaştılar.

Bazı bilimsel kuruluşlar meseleyi kendi ellerine almış olsalar bile, tartışma bir süre daha devam edecek gibi görünüyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x