İsrail savaş gemilerini Kızıldeniz’e gönderdi

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) bir ilke imza attı. Basına yaptıkları açıklamada taraf 4 yeni Sa’ar 6 sınıfı korvetin İsrail donanmasının operasyonel faaliyetlerine katılmak üzere ilk kez Kızıldeniz’e doğru yola çıktığı belirtildi.

İSRAİL HAMAS’IN DENİZ GÜCÜNÜ HEDEF ALIYOR

Gelişmiş savaş sistemlerine sahip gemilerin Hamas’ın deniz gücünü hedef alan donanmaya katkı sağlayacağı ifade edildi.

İSRAİL KARARI HUSİLERDEN SONRA ALDI 

İsrail’in bölgeye yeni savaş gemilerini gönderme hamlesi, Yemen’deki Husilerin Kızıldeniz’deki gemileri İsrail’e doğru gitmemeleri konusunda uyarmasının ve pazartesi günü Kızıldeniz ile Aden Körfezi’ni birbirine bağlayan Babülmendep Boğazı’ndaki Norveç bandıralı “STRINDA” adlı ticari tankeri füzeyle hedef almasının ardından geldi.

HUSİLERDEN İSRAİL’İN FİLİSTİN’E SALDIRILARINA TEPKİ

Saldırının ardından çıkan yangın hasara yol açarken, tankerin yardım çağrısına ABD’ye ait bir gemi yanıt vermişti. Husiler’den yapılan açıklamada, İsrail’in Gazze’ye saldırılarına tepki amacıyla tankerin vurulduğunu duyurulmuştu.

“İSRAİL FÜZELERLE HEDEF ALIYOR”

Husilerin askeri sözcüsü Yehia Sareea, mürettebatın uyarıları yanıtsız bıraktığını, daha sonra tankerin hedef alındığını belirtmişti. İran destekli Husiler, İsrail’in Filistin’e saldırılarını başlattığı 7 Ekim’den bu yana kritik öneme sahip nakliye rotalarındaki gemilere saldırı düzenlerken, İsrail’i dron ve füzelerle hedef alıyor.

KAYNAK: İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x