Kabine’de gözler emekli maaşlarında

Milyonlarca emeklinin dikktatleri bugün yapılacak Kabine toplantısına çevrildi.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin üç haftalık aranın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığı’nda bugün toplanması bekleniyor. Toplantının ana gündem maddelerinden birisi emekli aylıklarına yapılacak maaş zammı olacak.

Yapılan son Kabine toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Emeklilerle ilgili ayrıca Bakanlığımız çalışmalarını sürdürüyor. Memurlarımıza bu zamlar gelirken, emeklilerimize hiçbir şeyin gelmemesi olacak bir şey değil. Onları da inşallah memnun edecek adımları atacağız” açıklamasının yanı sıra New York’ta gazetecilerin bu konudaki sorularına ilgili bakanlıkların çalışmaya başladığını yinelemişti.

Emekli maaşına düzenleme ne zaman?

Emekli maaşlarına yapılması planlanan ek zam için gözler Meclis’in açılacağı tarihe çevrilecek. Bu nedenle Ekim ayında çalışmaların tamamlanması ve Kasım ayında ise ek düzenlemenin somutlaşması bekleniyor. Ancak ek düzenleme oranları belli olsa bile artışların yıl sonu enflasyonu belli olduktan sonra netleşmesi ve 2024 yılı Ocak ayından itibaren uygulanması bekleniyor.

En düşük emekli aylığı ne kadar olacak?

Yapılacak düzenlemelerle en düşük emekli aylığının 7 bin 500 liraya çıkarılması sonrasında gündeme gelen ‘daha fazla prim ödediği halde aynı maaşı alanlarla’ doğan haksızlığın giderilmesinin yanı sıra 7 bin 500 lira olan en düşük emekli aylığının da artırılması bekleniyor.

2023 yılı mevcut enflasyon artışına göre en düşük emekli aylığına yüzde 37,76 zam durumunda 7 bin 500 liralık en düşük emekli aylığının 10 bin 332 liraya yükseleceği tahmin ediliyor.

Haziran ayında yapılan emekli zamlarının ardından asgari ücretin net 11 bin 402 lira olmasına karşın en düşük emekli aylığı 7 bin 500 lira olmuş, üstelik bu artış kök aylıklara değil hazine yardımı olarak verilmişti. Bu durumda en düşük emekli aylığı asgari ücretin ancak yüzde 65’i kadar olabilmişti.

Emekli derneklerinin dile getirdiği ‘en düşük emekli aylığının asgari ücret kadar olması’ talebinin karşılanabilmesi için ya yüzde 65 zam yapılması ya da belli bir maaşa kadar olan emekliye seyyanen artış yapılması gerektiği ileri sürülüyor.

Meclis’in açılmasıyla gündeme gelecek düzenlemede gelinen aşamaya ilişkin kabine toplantısında görüş alışverişinde bulunulması bekleniyor.

Öğrencilere vergisiz telefon ve bilgisayar konusu ele alınacak

Toplantıda ele alınacak bir diğer konu yükseköğretim öğrencilerine aylık 10 GB ücretsiz internet ile vergisiz cep telefonu ve bilgisayar desteği olacak.

Erdoğan son kabine toplantısında söz konusu çalışmayı olgunlaştırmaları için kurmaylarına talimat vermişti.

Düzenlemenin toplantıda karara bağlanması ve gençlerle paylaşılması planlanıyor.

Toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklama yapacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x