KKTC Dışişleri Bakanı’ndan Türk Devletleri Teşkilatına çağrı: “Bu dava bütün Türklerin davasıdır”

Ertuğruloğlu, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı’nda konuştu.

Toplantıya, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Özbekistan Dışişleri Bakan Vekili Bahtiyar Saidov, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Kırgızistan Dışişleri Bakanı Ceenbek Kulubayev, Kazakistan Dışişleri Bakanı Birinci Yardımcısı Kayrat Umarov, Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto,Türkmenistan İstanbul Başkonsolosu Myratgeldi Seyitmammedov ve TDT Genel Sekreteri Kubanıçbek Ömüraliyev katıldı.

Toplantı, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler ve dün Şanlıurfa ile Adıyaman’da yaşanan sel nedeniyle hayatını kaybedenler için saygı duruşuyla başladı.

Ertuğruloğlu burada yaptığı konuşmada, kendisine ve heyetine gösterilen misafirperverlikten dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve TDT Genel Sekreteri Ömüraliyev’e teşekkür etti.

“TÜRKİYE VE TÜRK DÜNYASI AÇILAN BU DERİN YARAYI KAPATACAKTIR”

Ertuğruloğlu, 6 Şubat’taki depremlerde hayatını kaybedenler için Allah’tan rahmet, yaralılar için acil şifa ve Türk milletine başsağlığı dileyerek “6 Şubat 2023 tarihi gözyaşı ve hüzün dolu bir gün olarak hafızalarımızda kalacaktır. Ana vatanımız Türkiye Cumhuriyeti ve Türk dünyasının açılan derin yarayı kapatacak güce ve kabiliyete sahip olduğuna inancımın tam olduğunu belirtmek isterim.” diye konuştu.

KKTC hükümeti ve Kıbrıs Türk halkının her bir ferdinin deprem felaketinin derin acısını yüreğinde hissettiğini ve yaraların sarılması için ilk andan itibaren yardıma koştuğunu dile getiren Ertuğruloğlu, KKTC’den arama kurtarma, sağlık ve itfaiye başta olmak üzere çok sayıda ekibin yanı sıra 8 arama kurtarma aracı ve 82 tır yardım malzemesinin mümkün olan en kısa sürede bölgeye sevkedildiğini söyledi.

Ertuğruloğlu, TDT tam ve gözlemci üyelerinin arasında bilgi, teknoloji ve tecrübe paylaşımıyla insani yardımlaşmaya öncelik verilmesi ve tam üye ve gözlemci üyeler arasındaki dayanışmayı somutlaştıracak iş birliği mekanizmalarını hayata geçirmeleri gerektiğini belirterek, “Türk Devletleri Teşkilatı Sivil Koruma Mekanizması’nın oluşturulmasından memnuniyet duyacağımızı ifade etmek isterim. KKTC’nin üzerine düşeni yapma konusundaki taahhüdünü yinelerim.” dedi.

KKTC’ye yönelik izolasyona da değinen Ertuğruloğlu, şunları kaydetti:

“Günümüze dek Kıbrıs Türk halkına uygulanan gayri insani ve gayri hukuki izolasyonun yıkıcı sonuçlarını ana vatanımız Türkiye Cumhuriyeti’nin her alanda verdiği sonsuz destekle aşmaya çalıştık. Haklı davamızı, bir aile olarak gördüğümüz TDT ve siz kardeşlerimizin desteğiyle de savunmaya davet ediyoruz. Bu dava sadece Kıbrıs Türklerinin Kıbrıs Adası’nda var olma mücadelesinden ibaret değildir. Aynı zamanda Türkiye’nin ve Türk Devletlerinin davasıdır. Bu dava, 21’nci yüzyılda tarihe damgasını vurmaya hazırlanan Türk dünyasının davasıdır. İnanıyorum ki 21’nci yüzyıl Türk Dünyasının yüzyılı olacaktır.”

Ertuğruloğlu, Kıbrıs Adası’ndaki duruma ilişkin olarak da “Kıbrıs Adası’nda iki ayrı halk ve bu iki ayrı halkı temsil eden iki devlet mevcuttur. Kıbrıs Türk halkının temsilcisi olan KKTC tüm kurumlarıyla tam teşekküllü bir devlettir. Bu olgunun kabullenilmesinin Kıbrıs konusundaki en gerçekçi yaklaşım olacağını da ifade etmekte yarar görüyorum.” ifadelerini kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*