Oğuzhan Uğur’un Filistin İçin Yaptığı “Aç Gözlü Dedeleriniz” Yorumuna Yahudi Vatandaştan Sert Tepki Geldi

Dünya İsrail ve Filistin arasındaki savaşa kitlendi. Her iki taraftan sivillerin katledildiği savaşta tartışmalar da beraberinde geldi. Oğuzhan Uğur’un geçtiğimiz gün yaptığı Filistin yorumunun ardından Türk vatandaşı bir yahudinin verdiği cevap ise gündem oldu.

Bütün dünyanın gözü kulağı İsrail ve Filistin arasında yaşanan savaşa çevrilmiş durumda. Sivillerin katledildiği savaşta her iki ülkeyle ilgili tartışmalar da sürmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz gün Oğuzhan Uğur, Twitter hesabından “Filistinliler, açgözlü dedelerinin sattıkları topraklar üzerine kurulmuş İsrail’e intihar saldırısı yaptı.” şeklinde bir yazı yazmıştı.

Yazının bir kısmı şöyleydi ?

‘Bu defa kaybettikleri yalnızca üzerine bombalı yelek giydirdikleri fedaileri de olmayacak. İsrail bu defa bölgesel operasyonun ötesinde, dünyanın desteğini de alarak Filistin halkına diz çöktürene kadar saldıracak. Bir gün içinde kana, zulme, vahşete doydunuz; savaşın gerçek yüzüyle karşılaştınız. Kaçırılan kadınları, kurşuna dizilen yaşlı insanları, doğranan gençleri izlediniz. İçiniz acıya acıya sevdiklerinizi koydunuz onların yerine, korkuyu içinizde hissettiniz. Ancak hazır değilseniz bilmelisiniz, önümüzdeki günlerde bu görüntülerin yenilerini, sıklıkla ve fazlasıyla göreceksiniz’

Ancak Oğuzhan Uğur’un bu paylaşımı bazı tepkilere de sebep oldu. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunu söyleyen bir yahudi Twitter kullanıcısı, Uğur’a uzun uzun bakın neler yazdı…

“Filistin Halkının direnişi meşrudur ve İsrail BM kararlarına saygı duyarak işgal altındaki topraklardan çekilmek zorundadır.”

‘Büyük kızım, an itibariyle İsrail’de. Halamlar ile birlikte Herzliya’da kaldıkları evden çıkıp güvenli bir yere gitmek durumunda kaldılar. İki gündür bir salonda onca kişi ile sığınıyorlar.’

“Ve buna rağmen, İsrail vatandaşları, başlarına bu belayı saran, bu olayları tetikleyen İsrail Hükümetine çok tepkililer.”

‘Herkes bu durumun siyonist din devletinin marifeti olduğunu biliyor. Zaten daha öncesinde de Natenyahu Hükümetine karşı İsrail halkının protestoları vardı.’

“Hamas’ın halkıma yönelik uyguladığı katliam, şiddet ve zulüm kabul edilemez; aynen İsrail Devletinin Filistin halkına uyguladığı terör gibi. Burada kimsenin Hamas’ı ve diğer cihatçı oluşumları da savunduğu yok — ki, Filistin halkının gerçek temsilcisi FKÖ Geleneğidir.”

“Boş yapma, demek istemiyorum ama bölgeyi bilmeden, Filistinliler de topraklarını satmasaymış gibi yüzeysel bir fikir yürütmek, inan, doğru değil.”

“Gazze dediğin yer, içinde 2 milyondan fazla insanın yaşadığı, abluka altına alınmış ve sistematik şiddetin uygulandığı devasa bir açık hava hapishanesi.”

‘O yüzden, Filistin mücadelesini desteklemek yerine, biz Yahudiler bile İsrail Devletinin terörüne karşı çıkarken, Filistinlilere “aç gözlü dedelerinin torunları” demek doğru değil.’

“Bu sözü sana yakıştıramadım, seni kınıyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x