Trabzonspor’un yabancılara satışında son anda fren

Trendyol Süper Lig ekiplerinden Trabzonspor, 7405 Sayılı Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu hükümlerine uyarlanması zorunluluğu nedeniyle bugün tüzük kongresi yaptı. Karadeniz Teknik Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi salonunda gerçekleştirilen kongrede uzun zamandır tartışılan ‘Kulüplerin yabancılara satışı’ konusu da gündeme geldi.

Yapılan kongrede hazırlanan tüzük taslağında yer alan ve Trabzonspor’a yabancı kişilerin üye olabilmesinin önünü açacak madde, itirazlar sonrası tüzük taslağından çıkarıldı. Aynı zamanda taslak tüzükte yer alan ‘Kulüp yabancılara devredilebilir’ maddesi de oy çokluğu ile kaldırıldı.

Bu maddelerin tüzükten çıkarılmış olmasına rağmen, yabancıların kulüplere üye olabilmelerin önünde bir engel bulunmuyor. Hukukçulara göre, tüzükte yabancılarla ilgili madde kaldırılmasına rağmen medeni kanunun 93. maddesine göre, Türkiye’de ikameti olan bir yabancı istediği zaman üye olabilir.

Dernekler kanunu spor kulüplerine tüzükte hüküm bulunmayan hallerde kıyasen uygulanıyor. Yani bağlayıcı olan esasen Medeni kanun oluyor.

MEDENİ KANUNDA YER ALAN MADDE ŞU ŞEKİLDE:

Madde 93- Türkiye’de yerleşme hakkına sahip yabancı gerçek kişiler, dernek kurabilirler veya kurulmuş derneklere üye olabilirler.

KONGRE ÜYELERİNDEN AÇIKLAMA: ”BU DÜŞÜNCEYİ KABUL ETMİYORUZ”

Trabzonspor Kongre Üyesi Ayhan Pala, ”Trabzonspor’un satılmasını bırakın düşünülmesini kabul etmiyoruz. Gelin bunu tamamen kaldıralım. Hiçbir şirket şahıs ve ortak tarafından satın alınamaz. Bunu tüzüğe ekleyelim ne olacak” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x