Ortadoğu barut fıçısı! ABD korkunç tehlikeyi itiraf etti: Patlamaya hazır…

Son dakika Ortadoğu haberleri: İsrail’in, Filistin ve Gazze Şeridi’ndeki katliam saldırıları, Yemen’deki Husilerin Kızıldeniz’de gemi ticaretine taş koymaları ve son günlerde Irak ve Suriye’deki ABD üslerine artan saldırıların ardından ABD’den çarpıcı bir açıklama geldi.

‘SON 40 YILIMDA ORTADOĞU’YU BU KADAR PATLAMAYA HAZIR NADİREN GÖRDÜM’

CIA Direktörü Burns, Amerikan dış politika dergisi Foreign Affairs için kaleme aldığı “Ajanlık ve Devlet Yönetimi: Rekabet Çağı İçin CIA’in Dönüşümü” başlıklı makalede uluslararası ilişkileri ilgilendiren pek çok temel başlıkta görüşlerini paylaştı.

7 Ekim’de Hamas saldırılarıyla başlayan ve İsrail’in Gazze’de halen devam eden katliamlarıyla gerilimin sadece bölgeyi değil tüm küresel sistemi ilgilendirdiğini kaydeden Burns, sürecin hassasiyetini, “Son 40 yılımın büyük kısmını Ortadoğu’da ya da bu bölge üzerine harcadım ve Ortadoğu’yu daha karmaşık ve bu kadar patlamaya hazır nadiren gördüm.” ifade etti.

‘BÖLGENİN GÜVENLİĞİ İÇİN ANAHTAR, İRAN’LA BAŞ EDEBİLMEKTİR’

Burns, bölgesel düzlemde İran-İsrail denklemine ilişkin, “İsrail’in ve bölgenin güvenliği için anahtar, İran’la baş edebilmektir. İran rejimi mevcut krizde güçlenmiştir ve son bölgesel uzantısına kadar savaşmaya hazır gözükmektedir.” değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x